تبلیغات
سایت تفریح و سرگرمی yashy gonzales و شیدا - آموزش جاوا اسکریپ (زبان ترکیبی)
آموزش جاوا اسکریپ (زبان ترکیبی) | فنی ,

زبان ترکیبی :

زبان Javascript یک زبان برنامه نویسی شی گرا(object-oriented) می باشد.در این قسمت مفهوم شی گرایی یک برنامه را با توجه به مفاهیم object(شی),مشخصات(properties) و اعمال(Methods),آنها را توضییح می دهیم.

زبان ترکیبی :

زبان Javascript یک زبان برنامه نویسی شی گرا(object-oriented) می باشد.در این قسمت مفهوم شی گرایی یک برنامه را با توجه به مفاهیم object(شی),مشخصات(properties) و اعمال(Methods),آنها را توضییح می دهیم.

Objects

در دنیای حقیقی اشیاء مانند کامپیوتر,دورخه و....می باشند.در زبان Javascript اشیاء درون browser ها بوده و عبارتند از پنجره ها و فرم ها(همچنین اجزاء آنها آن از قبیل دکمه ها و Check box ها).

به خاطر وجود شمارگان بیشماری ا اشیاء,آنها را نامگذاری می کنند,اگر مثلا به سگهای خود نام سگ? و سگ? بدهید در صدا کردن آنها بخاطر وجود قسمتی مشابه در نامشان دچار مشکل می شوید پس بنابراین بهتر است که به هر شی در دنیای واقعی و در برنامه نویسی Javascript نامی متفاوت و مخصوص بدهید.

**تذکر

ممکن است که در شکه اینترنت به نامهای (0)Windows یا (1)Form در برنامه های Javascript برخورد کنید.اما همانگونه که در بالا ذکر شد,استفاده از اسامی منحصر به فرد بجای بکارگیری اعداد به همراه اسامی بسیار بهتر خواهد بود.

Properties

اشیا(Object)خود دارای مشخصه هایی می باشند مثلا گربه دارای پوست می باشد,کامپیوتر,کیبورد داشته و دوچرخه دارای چرخ است! در دنیای Javascript پنجره دارای تیتر و فرمها دارای check box می باشد.

تغییر مشخصه یک شی می تواندآن را تغییر بدهد,بطوری که می توان همان مشخصه را در اشیای کاملا متفاوتی بکاربرد.

فرض کنید که دارای مشخصه ای بنام empty هستید,پس بنا بر آنچه که گفته شد این مشخصه را می توانید هم برای شکم گربه و هم برای کاسه گربه به کار ببرید!!!

توجه داشته داشته باشیدکه کیبورد کامپیوتر و چرخهای دوچرخه تنها مشخصه آنها نبوده و به تنهایی خود یک شی (Object) بحساب آمده که می توانند دارای مشخصه های مربوط به خود باشند. پس هر شی میتواند دارای زیر مجموعه ای از اشیاء دیگر نیز باشد.

Methods

کاری که اشیاء می توانند انجام دهند,Methods نامیده میشود,که مثلا خرخر گربه,خرابی کامپیوتر,و چرخش دوچرخه را می توان عنوان نمود.اشیاء(Object) زبان Javascript نیز دارای method هایی می باشد مثلا عمل کلیک رای دکمه ها(click),باز کردن پنجره ()open و انتخابمتن مورد نظر ()select را بدنبال دارد.همانطور که توجه می کنید پرانتزها نمایانگر وجود method می باشند.

**تذکر

برا راحت شدن درک این مطلب,Object و Properties را بعنوان اسم و methods را به عنوان فعل فرض می کنیم ه طوری که method عملیاتی بوده که آنها انجام می دهند و یا بروی آنها اعمال میشود.

قرار دادن مفاهیم فوق در کنار همدیگر :

برای درک بهتر و تکامل یافته مفهوم "شیء"(Object) و فرایند برنامه تمامی موارد فوق را در یکجا قرار می دهیم.در Javascript این مفاهیم با نقطه (dot) از یکدیگر جدا می شوند مه به آن "dot syntax" اطلاق می گردد.در اینجا چند نمونه از اشیاء و مشخصه های آنها را مشاهده می کنید.

bicycle.wheels

cat.paws.front.left

computer.disk.floppy

document.images.name

window.status

در جدول زیر چند اشیاء و method های آنها نوشته شده است.

()cat.purr

()document.write

()forms.elements.radio.click

نوشته شده توسط Yashy Gonzales در شنبه 15 دی 1386 و ساعت 10:01 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ crazy frog+ مورچه ها+ + دوره های زندگی+ بانوان بدنسازسری اول+ + اس ام اس عاشقانه+ برای شیدا+ کنترل وقایع (Handling Event)+ دلتنگی+ آموزش جاوا اسکریپ (زبان ترکیبی)+ آموزش جاوا اسکریپ+ قد و بالا+ آیدین و ناکار کردن مربی تیم طرح دخانیات ۱۸ ماهه+ ماهی گیری

صفحات: